Shelly Pro 3EM 3CT 63
ShellySKU: 106287
Price:
incl. VAT
excl. VAT
Stock:
Only 8 units left
Quantity:
Awesome Extras
ShellyShelly Pro 3EM Switch Add-on
Shelly Pro 1 by Shelly - The Pi HutShelly Pro 1 by Shelly - The Pi Hut
ShellyShelly Pro 1
Shelly Pro 2 by Shelly - The Pi HutShelly Pro 2 by Shelly - The Pi Hut
ShellyShelly Pro 2
Shelly Pro 3 by Shelly - The Pi HutShelly Pro 3 by Shelly - The Pi Hut
ShellyShelly Pro 3
Shelly Pro 4PM by Shelly - The Pi HutShelly Pro 4PM by Shelly - The Pi Hut
ShellyShelly Pro 4PM
Shelly Pro Dimmer 1PM by Shelly - The Pi HutShelly Pro Dimmer 1PM by Shelly - The Pi Hut
ShellyShelly Pro Dimmer 1PM
Shelly LAN Switch by Shelly - The Pi HutShelly LAN Switch by Shelly - The Pi Hut
ShellyShelly LAN Switch
Shelly Pro 3EM comes with a specially designed Shelly 3-phase current transformer. This small yet powerful CT measures up to 63A, making it perfect for accurate energy monitoring. It’s easy to install on a DIN rail, saving space in your electrical panel. With Shelly’s design, you get reliable performance and simple energy management.
  • Accuracy class B (active energy) – Shelly Pro EM-50 has a measurement accuracy of 1%
  • MODBUS support – Allows for easy and fast deployment in existing industrial installations
View our entire range of Shelly Pro and other professional home automation products.
⚠️Caution - Read Before Buying⚠️
  • Do not connect the device to appliances exceeding the given max load.
Shelly Pro Series
Five-year manufacturer warranty
All Shelly Pro products carry a five-year manufacturer warranty.
Features
  • 4 Quadrant measurement
  • DIN rail mounting
  • Multiple connection types: three-phase or single-phase installations
  • Current transformer connection: non-contact measurements.
  • Phase sequence error detection* (option)
  • Channel-to-channel calibration**
  • No load threshold***
  • Optical pulse indication of energy usage
  • Data logs: up to 60 days of data stored on the device for later retrieval
  • Accuracy Class B (IEC 62053-21)
  • Photovoltaic ready
** At least 500 W load is required for each channel.
Specifications
Size (HxWxD) 94x19x69 mm
Weight 62g
Screw terminals max torque 0.4 Nm / 3.5 lbin
Conductor cross-section 0.5 to 2.5 mm² / 20 to 14 AWG
Conductor stripped length 6 to 7mm
Mounting DIN rail
Shell material Plastic
Shell color White
Ambient working temperature -20°C to 40°C
Humidity 30% to 70% RH
Max. altitude 2000m
Power supply 100-260 V~ 50/60 Hz
Power consumption < 3 W
External protection Tripping characteristic B or C, 16A max. rated current, min. 6 kA interrupting rating, energy limiting class 3
Internal-temperature sensor Yes
Voltmeter (AC) 100 - 260 V
Voltmeter accuracy ±1 %
Ammeter (AC) 0 - 63 A
Ammeter accuracy ±1 % (2 - 63 A), ±2 % (1 - 2 A), ±5 % (0 - 1 A)
Compatible current transformers 3CT63
Channel-to-channel calibration minimum load 500 W per channel
No load threshold 30 VA per channel
Measurement data storage At least 60 days of 1 min data resolution
Data export CSV for PQ recorded values; JSON format export through RPC
Wi-Fi Protocol 802.11 b/g/n
Wi-Fi RF band 2400 - 2495 МHz
Wi-Fi Max. RF power < 20 dBm
Wi-Fi Range Up to 30m indoors and 50m outdoors (Depends on local conditions)
Bluetooth Protocol 4.2
Bluetooth RF band 2400 - 2483.5 MHz